Zajímavosti ze světa výchovy a vzdělávání

Zajímavé odkazy:

www.mensa.cz

Tichá tragédie - dětem chybí normální dětství

Pode kanadské terapeutky Victorie Prooday jsou naše děti v ubohém emocionálním stavu. Posledních 15 let je svědkem tragédie, která jí v tichosti probíhá před očima. Mohou jí to dosvědčit učitelé i profesionálové pracující s dětmi. Její názory si přečtěte v zajímavém článku Anny Veselé.

Očima české maminky ve Švýcarsku

Hana Hurábová žije s manželem a třemi dětmi ve Švýcarsku od roku 2014. Nejstarší syn chodí do druhé třídy, prostřední do školky. „Děti jsou tu cíleně vedeny k samostatnosti, už ve školce zatloukají hřebíčky a řežou pilkou. A do školky chodí samy bez rodičů."

Zajímavé postřehy čtěte zde.

Marek Herman: Trvám na tom, aby až do roku a půl byla u dítěte hlavně maminka

Pedagog Marek Herman může na spoustu maminek působit tak trochu jako červený hadr na býka. Je totiž hlavně zastáncem tradičního rozdělení rolí v rodině. K malému dítěti patří máma, táta má být pevnou oporou rodiny a nekonečné vysvětlování a domlouvání je podle něj spíš na škodu.

Zajímavý článek čtěte zde.

Víceleté gymnázium: ano či ne?

Přemýšlíte, že by vaše dítě mohlo studovat na víceletém gymnáziu? Pár zajímavých úvah k zamyšlení přináší článek Lucie Fialové. Jaké vlastně vaše dítě je?

50 otázek, které můžete položit svému dítěti

Také máte pocit, že často sklouzáváte při komunikaci se svým dítětem k obligátní otázce: "Tak co, jak bylo ve škole?" Čtěte inspiraci, na co všechno se ho můžete zeptat.

Genetická metoda čtení

Je tzv. genetická metoda čtení pro děti výhodnější? O tom mluvila v Atriu na Rádiu Junior Monika Valentová s bývalou učitelkou, nyní lektorkou a inspirátorkou Ivanou Málkovou, která ve školství praktikovala oba přístupy.

Tablet není nic jiného než mrtvá placatá máma

Tablety a chytré telefony v sobě mají reálné riziko závislosti. Když se to přežene, může to dopadnout zle. Někteří rodiče si pomalu ale jistě zvykají, že mohou svoje děti odkládat k tabletům. Aby měli chvilku klid.

Přečtěte si více

Opravdu chcete udělat ze svého dítěte tečku na displeji?

Čtěte zamyšlení Marka Hermana, vysokoškolského pedagoga a lektora, který se zaměřuje na téma seberozvoje a výchovy dětí. Co si o tom myslíte Vy?

Desatero pro rodiče předškoláků

Máte doma dítě v předškolním věku? Chystáte se k zápisu do základní školy? Přemýšlíte, co vše by už vaše dítě mělo zvládat, než poprvé zasedne do školní lavice? Pak čtěte níže Desatero pro rodiče předškoláků.

Helicopter parent

"Helicopter parent“ (přeloženo do češtiny „rodič - vrtulník“) je termín, který se nejen v USA objevuje čím dál tím častěji v případech, kdy se mluví o přehnané rodičovské péči a starostlivosti. Co si pod tímto pojmem máme představit a jaké jsou důsledky takového rodičovského stylu? O tom si povídala v pořadu Atrium Magdalena Šorelová s psycholožkou Barborou Downes.

Více k tématu zde

Jak nemít z dětí losery:

7 přikázání pro rodiče, kteří kážou vodu a pijí víno

Děti nejsou dokonalé v poslouchání rodičů. Ale jsou bezchybné v jejich napodobování. Proto buďme dětem nejlepším příkladem. Buďme tím, koho v nich sami chceme vidět. Více čtěte zde