Čtvrtá třída

Čtvrtá třída

Třídní učitelka: Šárka Ochmanová

Počet dětí ve třídě: 12
Místnost: zelená učebna
Čtvrtou třídu navštěvuje 7 dívek a 5 chlapců.

V tomto školním roce jsme se vydali počtvrté na dobrodružnou cestu plnou nových znalostí a dovedností. Jako nejstarší třída na naší škole se můžeme směle označit titulem ,,Mazáci Wonderland". Pokud se na nás chcete podívat, najdete nás v zelené učebně.
Šárka Ochmanová

Život třídy

Škola v přírodě 2018

Letošní škola v přírodě žáků Základní školy Wonderland Academy se uskutečnila v termínu od 18. 6. do 22. 6. 2018 v Benecku v západních Krkonoších. Děti vyrazily společně se svými učiteli na týden plný sportovních výkonů, zábavy, dobrodružství, ale i učení a poznávání.

Dětský den v lese

V neděli 3. 6. 2018 pořádala ZŠ Wonderland Academy Dětský den v lese. Za doprovodu Dominiky a Martiny vyrazily děti od školy pěšky do lesa, kde pro ně byl připraven zábavně-naučný program s tematikou lesa a jeho obyvatel. Všichni si výlet pod koruny stromů velice užili.

Literární soutěž ArtBotič

Máme velkou radost z úspěchu naší žákyně čtvrté třídy. Obsadila krásné druhé místo v celopražské literární soutěži ArtBotič. Napsala zdařilou prózu na téma Jak uzdravit nemocný svět. Gratulujeme a děkujeme za skvělé reprezentování naší školy. Přejeme hodně originálních nápadů i v další tvorbě.

Po stopách Karla IV.

Ve středu 6. 6. 2018 jsme se vydali po stopách Karla IV. až do samotného centra Prahy, do Domu U zlatého prstenu. V herně muzea jsme se prošli tržištěm, písařskou dílnou, postavili jsme si historické stavby, oblékli jsme se do dobových kostýmů a zatančili jsme si středověký tanec. Na náměstí jsme si prohlédli i sochu Jana Husa, orloj a kostel sv. Mikuláše.

Snídaně s Wonderland Times 25. 5. 2018

V pátek 25. 5. 2018 proběhla v jídelně školy další snídaně. Žáci se přišli podívat na nové vydání školních novin a posnídat u toho se svými kamarády. Určitě zde byla spousta zajímavých témat k řešení :-).

Záložky

V kreativním workshopu jsme si vyrobili látkové záložky do knihy. Ustřihli jsme pruh látky, na který jsme umístili barevné otisky s motivy zvířat. Abychom do toho vložili i svou kreativitu, domalovali jsme pozadí textilním fixem. A teď už nám záložka pomáhá v orientaci v rozečtené knize.

Trojúhelníková nerovnost

V hodině geometrie jsme si vyvodili, jaké musí být podmínky , aby se dal sestrojit trojúhelník. Ve skupinách jsme si vymodelovali ze špejlí tři možné způsoby a hledali jsme, jaká pravidla tady platí.

Osová souměrnost

Pozorovatel hodiny geometrie, která proběhla 17. 5. 2018, by si myslel, že máme výuku kreativního workshopu. Pracovali jsme s barevnými papíry, které jsme překládali, kreslili na ně jednoduché motivy a vystřihovali. Názorně jsme si tak vytvořili osově souměrné obrazce.

I řeka má svůj příběh

Úterý 15. 5. bylo trochu jiné než obvykle. Den byl naplněn prezentacemi projektu na téma I řeka má svůj příběh. Seznámili jsme se podrobněji s vybranými řekami, které protékají naší republikou.

Snídaně s Wonderland Times - 27. 4. 2018

Poslední dubnový pátek proběhla tradiční snídaně nad školními novinami. Máme radost, že posnídat, posedět a pobesedovat chodí stále více našich školáků :-)

Assembly 9. 4. 2018

Druhý dubnový týden přinesl hned v pondělí ráno další Assembly. Společně jsme probrali některé důležité zásady chování, popřáli všem dětem, které budou slavit své narozeniny v průběhu měsíce dubna, zazpívali si s doprovodem kytary paní učitelky Martiny a předali ocenění The wonderful one za měsíc březen. Gratulujeme pětici oceněných.

Book Fair

V pátek 6. dubna 2018 proběhl ve Wonderland Academy tradiční Book Fair. Děti měly v ten den možnost zakoupit si anglické dětské knihy od předního britského nakladatelství USBORNE. Tuto akci jsme pořádali jako součást oslav "Měsíce knihy". Nezávislým zástupcem nakladatelství pro naši školu byla Zoë Vobořilová, která zde také zorganizovala program Usborne "Tvůrčí workshop".

Ivona Březinová - autorská literární beseda

V pátek 23. 3. 2018 navštívila naši základní školu oblíbená a známá spisovatelka knih pro děti a mládež Ivona Březinová. Návštěva byla domluvena v rámci měsíce knihy a završila Noc s Andersenem. Během dopoledne se uskutečnily dvě besedy, jejichž součástí bylo také autorské čtení.

"Dopisové" kamarádství

Zahájili jsme “dopisové” kamarádství na dálku s dětmi z keňské školy. Děti si s nadšením rozdělily dopisy afrických žáků čtvrté třídy a začali pracovat na odpovědích.

Knoflíky

V hodině kreativního workshopu jsme si tentokrát vytvořili ze třídy šicí dílnu. Učili jsme se přišívat knoflíky. Provléci nit uchem jehly jsme zvládli v pohodě, ale udělat uzlík nám dalo pěkně zabrat. Někdo k přišitým knoflíkům domaloval, co ho napadlo, a někdo zvládl udělat celý obrázek jen z knoflíků. Děti netradiční práce moc bavila.

Assembly 2. 3. 2018

První březnový pátek proběhlo s dětmi z Wonderland Academy další společné setkání v gymnastickém sále. Všem žákům, kteří obdrželi ocenění za měsíc únor, srdečně gratulujeme.

Den otevřených dveří

Ve čtvrtek 1. března 2018 se v základní škole Wonderland Academy uskutečnil od 9.00 do 14.00 Den otevřených dveří. Zájemci z řad rodičů k nám přišli mnohdy možná i s budoucími prvňáčky prožít běžný školní den, zeptat se na vše, co je zajímalo, a podívat se, jak to u nás vypadá.

Snídaně s Wonderland Times - 23. 2. 2018

Každý poslední pátek v měsíci se scházíme ke snídani, při které si čteme noviny, na jejichž tvorbě se podíleli naši žáci. Můžeme se dočíst o událostech, které jsme ve škole prožili, i zprávy ze světa. Dozvíme se v nich i to, co nás teprve čeká. Noviny jsou psány česky a anglicky.

Bruslení - 3. a 4. třída

V úterý 20. 2. 2018 se pro žáky ze 3. a 4. třídy uskutečnil kurz bruslení. Opět jsme vyrazili do Strašnic na zcela nový stadion Padok Icerink. Veškeré aktivity a hry na ledě si děti užily stejně dobře jako jejich mladší spolužáci.

Assembly 31. 1. 2018

Čas neuvěřitelně rychle letí! Máme za sebou první pololetí školního roku 2017/2018. Dnešní den přinesl nejen vysvědčení, ale i Assembly a předávání ocenění The wonderful one žákům za měsíc leden.

Výroba mýdla

V pátek 5. 1. 2018 se naše třída proměnila v továrnu na mýdlo. Žáci si vyrobili z kostek glycerínu, barviv a aromatických olejů voňavá mýdla. Vůně mýdla se linula ze třídy po celé škole.

Montessori desítková soustava

V matematice jsme začali počítat s velkými čísly. Abychom se mezi ciframi neztratili a dobře se orientovali, pomáháme si názornou Montessori desítkovou soustavou.

Projekt Josef Lada

V prosinci se uskutečnil projekt Josef Lada. Ve třídě jsme uspořádali výstavku knih Josefa Lady, které děti našly doma ve svých knihovničkách. Ve čtvrtek 12.12. jsme se vydali na úžasnou výstavu "Sedmičky Josefa Lady," kde bylo jedno patro vyhrazeno pro děti. V rámci výstavy jsme si mohli prohlédnout Prahu z Tančícího domu.

Assembly 5. 1. 2018

Assembly se v pátek 5. 1. 2018 odehrálo doslova ve znamení pětek. Pátý den prvního lednového týdne jsme se ještě plní dojmů z vánočních prázdnin všichni potkali na již pátém společném setkání. Z pěti tříd Wonderland Academy jsme vyhlásili pět žáků měsíce prosince. Pětkovou smršť kazí snad jen fakt, že naši žáci s titulem The Wonderful One domů pětky obvykle nenosí.

Mikulášská besídka

V úterý 5. 12. 2017 navštívil naši školu Mikuláš se svými pomocníky - čerty a andělem. Naštěstí neměli naši žáčci v pekelné knize zapsáno příliš mnoho hříchů, takže čerti, i když byli tři, odešli pryč s nepořízenou a prázdnými pytli a nám zůstaly plné třídy.

Assembly 1. 12. 2017

V pátek 1. 12. 2017 jsme zahájili poslední měsíc kalendářního roku. Sešli jsme se ráno již počtvrté na Assembly, abychom mimo jiné vyhlásili žáky měsíce listopadu. Gratulujeme všem oceněným, kteří na sobě velice pracovali.

S kaštany do lesa

V úterý 28.11. 2017 jsme se žáky všech tříd vyrazili na pěší výlet do kunratického lesa. Děti srnkám, daňkům, muflonům a dalším lesním zvířátkům samy donesly vlastnoručně nasbírané kaštany a jiné podzimní plody.

Mediální výchova

V rámci mediální výchovy se v pátek 24.11. uskutečnil interaktivní program, kde se děti čtvrté třídy zábavným způsobem dozvěděly něco nového o médiích.

Manipulace - komunikační učivo

V českém jazyce jsme se zaměřili na netradiční komunikační učivo zaměřené na manipulaci. Učili jsme se rozpoznat manipulativní jednání. Žáci se rozdělili do skupin a zdramatizovali tři příběhy, kdy hrdina manipuluje se svým protějškem.

Snídaně s Wonderland Times

V pátek 24. 11. 2017 proběhla ráno od osmi hodin v jídelně školy oblíbená snídaně se školními novinami, které vytvářejí naši žáci. Všichni zúčastnění si je přečetli a pak společně probrali jednotlivé zajímavé příspěvky.

Assembly 3. 11. 2017

V pátek 3. 11. 2017 jsme se ráno sešli v gymnastickém sále na třetím společném setkání - Assembly. Tentokrát připadl titul The Wonderful One, ocenění pro nejlepšího žáka či žákyni měsíce října, těmto žákům: 1. A třída - Adam Rektor, 1. B třída - Nela Skokanová, 2. třída - Mia Vydržel, 3. třída - Kryštof Bohata, 4. třída - Juliana Horáková. Gratulujeme.

Náš Halloween - 4. třída

Opravdu neobvyklé školní uniformy. Někdo by si mohl myslet, že jsme se přenesli pomocí Lexikonu kouzel do světa pohádek či do Bradavic. Ale my jsme stále ve Wonderland Academy a užíváme si skvělý halloweenský den v naší škole.

Krokovací pás

V matematice pracujeme už i se zápornými čísly. Pomocí krokovacího pásu vyřešíme hravě každou rovnici.

Halloween 2017

Poslední říjnový den jsme ve Wonderland Academy odpoledne oslavili Halloween. Do školy dorazili místo žáků různí kostlivci, čarodějnice a další příšerky a společně si všichni užili odpoledne plné aktivit a zábavy.

Čtenářská dílna

V pátek 13. 10. 2017 jsme strávili zábavnou  hodinu čtení ve školní knihovně. Žáci si přinesli z domova své rozečtené knihy, které nám nejprve prezentovali a pak si v nich potichu četli.

Assembly 6. 10. 2017

V pátek 6. 10. 2017 jsme se ráno sešli v gymnastickém sále na druhém společném setkání - Assembly. Tentokrát jsme poprvé udělili ve všech třídách jednomu žákovi titul The Wonderful One, ocenění pro nejlepšího žáka či žákyni uplynulého měsíce.

Jak žili naši předkové - skupinová práce

Prvouku už v tomto školním roce u nás nenajdete. Vystřídala ji vlastivěda s přírodovědou. Velké oblibě se těší vlastivěda. Vydali jsme se do časů dávno minulých, poznáváme, jací byli naši předkové, o čem přemýšleli, čemu věřili a co nám zanechali. Vyzkoušeli jsme si, jaké to je být pravěkým člověkem.

Zpět ve škole

Po prázdninách jsme se pustili do opakování. Abychom pozvolna přešli z prázdninového režimu na školní, nechali jsme známkování ještě stranou. Oprašujeme vědomosti třetí třídy na všech frontách. Nejvíce musíme pilovat násobilkový diktát. Někteří si období bez známek užívají, a někteří se naopak na známky už moc těší.

Sběr lesních plodů

V průběhu podzimních dní vyrazili žáci se svými rodiči do přírody pro kaštany, bukvice a žaludy a přinesli je do školy. Nasbírané plody pak společně dopravíme do lesa.

Podzimní srdíčkové dny 2017

Během třetího zářijového týdne se naše škola opět zapojila do projektu Podzimní srdíčkové dny od obecně prospěšné společnosti Život dětem. Společně se nám podařilo vybrat 3 035 Kč.